A felhíváshoz kapcsolódó észrevételeket, javaslatokat 2018. október 13. napjáig várjuk a véleményezésre kialakított partnerségi fórumban.
A vélemények rögzítésére 2018-10-13 23:45 -ig volt lehetőség.
Tisztelt Kiíró!
Észrevételt szeretnék tenni, hogy a felhívás tervezet csak a legeltetésen alapuló állattartáshoz kapcsolódó gyep területeket támogatja.
Javaslatomat szeretném tenni ez ügyben: A 2015-ös kiíráshoz hasonlóan a kaszáló is legyen támogatható.
Kérem javaslatom figyelembe vételét!
Tisztelettel
Tisztelt Kiíró Szervezet!
Jelen felhívás tervezet csak az állattartáshoz kapcsolódóan támogatja a legeltetéses gyepgazdálkodást, a kaszálással történő gyephasznosításra nem tér ki.
Javaslatom a következő: 2015. évi felhívás tervezethez hasonlóan a kaszálással hasznosított gyepterületek is kerüljenek támogatásra.
Kérem javaslatom figyelembe vételét.
Tisztelettel
Szeretnék észrevételt tenni, miszerint azon gazdálkodók, akik állatot tartanak és szeretnék bevonni gyepterületeiket a pályázatba, ezt a rendelkezésre álló legelő állatlétszám mértékéig tehetik meg a jelen kiírás szerint, a bérlegeltetett területekkel nem tudnak pályázni.
Javaslom, hogy a 2018-as kiírásban is tegyék lehetővé a bérlegeltetett területekkel is rendelkezőknek a pályázat benyújtását, ahogy az 2015-ben elérhető volt.
Köszönöm.
Tisztelt Kiíró Szervezet!
A Felhívás tervezet „5.3. A támogatás mértéke, összege” és a „3.4.1.1 Műszaki és szakmai elvárások” pontjai szerint gyepgazdálkodás esetében csak legeltetéses hasznosítással jogosult az adott gyepterület támogatás igénylésére, míg az előző, 2015-ös kiírásban ezzel szemben legelő és kaszáló hasznosítással is nyílt lehetőség támogatási kérelem benyújtására.
Úgy vélem jelen esetben is indokolt és megalapozott lenne a kaszáló támogathatósága, ezért kérem Önöket fontolják meg és kerüljön rögzítésre a végleges Felhívásban!
Tisztelt Ügyfélszolgálat!
A pályázati felhívás tervezetben a korábbi, VP-4-11.1.-11.2.-15. felhívástól eltérően gyepgazdálkodás földhasználati kategória esetén csak akkor lehet pályázni, ha a területen legeltetést végeznek.
Sok gazdaságban az állattartó telepek nagyobb távolságra helyezkednek el a gyepterületektől, illetve a tartástechnológiába nem illeszthető be az állatok közvetlen legeltetése, így a területek csak kaszálóként hasznosíthatóak. Ezen gazdaságok ily módon nem élhetnének jelen pályázat nyújtotta lehetőséggel, mely gazdasági versenyhelyzetükre pozitív hatást gyakorolna.
Véleményem szerint fontos lenne, hogy a korábbiakhoz hasonlóan a kaszálóként hasznosított gyepterületek is szerepeljenek jelen pályázati felhívásban.
Kérem javaslatom megfontolását.
Tisztelettel
Tisztelt Kiíró Szervezet!
Ebben a felhívástervezetben:
"Gyepgazdálkodási földhasználati kategória esetében, amennyiben legeltetéses hasznosítás kerül a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területen belül kialakított táblán megjelölésre, akkor az összes ezzel érintett területen átlagosan legalább 0,3 ÁE/ha/év kell biztosítani saját legeltethető állat (szarvasmarha, és/vagy bivaly, és/vagy ló és/vagy, szamár, és/vagy juh, és/vagy kecske) tartásával a kötelezettségvállalás időszakának teljes időtartama alatt.”
Javaslom, hogy ne csak a saját legeltethető állatokkal hasznosított gyepterületekre vonatkozzon a többlettámogatás, kérem tegyék lehetővé ebben a felhívásban is, hogy a bérlegeltetett területekre is lehessen pályázatot benyújtani. 2015-ben ez elfogadott volt.
Bízom benne, hogy a javaslatomat megfontolják és elfogadják!
Tisztelettel:
Tisztelt Cím!
A 2015-ös és a 2018-as Ökológiai pályázat kiírása során egy fontos eltérésre lettem figyelmes!
2015-ös ÖKO:
(7) A legeltetéses gyepgazdálkodás állategységhez kötött kötelezettségét (0,3 ÁE/ha) a támogatást igénylő teljesítheti az állat tartójaként saját állatok legeltetésével és/vagy bérlegeltetéssel.
2018-as ÖKO:
(7) A legeltetéses gyepgazdálkodás állategységhez kötött kötelezettségét (legalább 0,3 ÁE legeltethető állat/ legeltethető terület (ha)/év) a támogatást igénylő a legeltethető állatok tulajdonosaként és tartójaként teljesíti.
'15-ben engedélyezett és elfogadott volt a bérlegeltetés, '18-ban már nem?
Elég sok gazdálkodót érintene ha az idei kiírásba is visszakerülne ez a nagyon kedvező feltétel!
Bízom benne, hogy javaslatomat megfontolják!
Maradok Tisztelettel, László Csilla
Tisztelt Kiíró Szervezet!
A tervezet sehol nem tér ki a kaszálással hasznosított gyepterületekre.
Javaslatom, hogy a 2015-ös kiíráshoz hasonlóan a kaszáló is legyen támogatható.
Kérem fontolják ezt meg és vegyék be a vágleges kiírásba!
Tisztelettel
A felhívás tervezet csak a legeltetésen alapuló állattartáshoz kapcsolódó gyep területeket támogatja.
A hazai gazdálkodóknál jellemző, hogy a használatban lévő területek jelentős része az állattartó teleptől több- vagy akár több tíz kilométerre helyezkednek el, aminek köszönhetően kaszálóként tudják csak hasznosítani a gazdák. Régóta ismert, hogy világviszonylatban kiemelt szerepet kap az egészséges élelmiszer-előállítás, melynek alapja a megfelelő alapanyag előállítás (elsődleges termelés). Tekintettel arra, hogy a kaszálással hasznosított gyepterületeken előállított szálastakarmány pont ugyan olyan fontos szerepet játszik a leírt célok elérésében, mint a legeltetett gyep, így legalább annyira indokolt az Ökológia program keretében annak támogatása.
Kérem a javaslatom megfontolását és a végleges felhívásba történő beépítését!
Tisztelettel
Tervezet:
„Gyepgazdálkodási földhasználati kategória esetében, amennyiben legeltetéses hasznosítás kerül a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területen belül kialakított táblán megjelölésre, akkor az összes ezzel érintett területen átlagosan legalább 0,3 ÁE/ha/év kell biztosítani saját legeltethető állat (szarvasmarha, és/vagy bivaly, és/vagy ló és/vagy, szamár, és/vagy juh, és/vagy kecske) tartásával a kötelezettségvállalás időszakának teljes időtartama alatt.”
Javaslat:
Az előző, 2015-ös kiírás szerint, amennyiben a pályázó nem rendelkezett saját, vagy kellő mennyiségű állattal, elfogadták a bérlegeltetést is. Véleményem szerint ezt jelen felhívásban is lehetővé kellene tenni.
Tisztelt Ügyfélszolgálat!
1. A VP4-11.1.-11.2.-18 - Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása felhívás tervezet I. Jogosultsági kritériumok 7. pontja tartalmazza, hogy "Amennyiben a támogatást igénylő a VP4-10.1.1-15 kódszámú és/vagy a VP4-10.1.1-16 kódszámú pályázati felhívások (a továbbiakban: AKG pályázati felhívások) alapján a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában támogatásban részesül, az alábbi feltételek mellett térhet át ökológiai gazdálkodásra:
a) az AKG pályázati felhívások alapján kibocsátott támogatói okiratban foglalt kötelezettségeit köteles azon naptári év végéig teljesíteni, amelyben a jelen felhívás alapján kibocsátott támogatói okirat hatályba lép, az AKG pályázati felhívások alapján támogatásra viszont csak abban az esetben marad jogosult a jelen fejezet II: pontjában meghatározott kötelezettségvállalási időszak kezdetét követően, ha a jelen felhívás alapján beadott támogatási kérelme elutasításra kerül;
b) Az áttérésre kizárólag az AKG pályázati felhívás alapján kibocsátott, a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában hatályos támogatói okiratban rögzített kötelezettségvállalással érintett teljes területtel van lehetőség."
Továbbá a IV. Követelmények 13. pontja a következőt tartalmazza: „Az ültetvény földhasználati kategória keretében csak azon területek támogathatók, melyeken a támogatási kérelem beadásakor és a kötelezettségvállalási időszak első napján már eltelepített ültetvény található. A támogatási kérelem benyújtásakor még nem termő ültetvény is támogatható.”
Véleményem szerint abban az esetben kivételt kellene tenni az év végi teljesítéssel, ha valaki VP AKG-ban nyertes szántót szeretne VP ÖKO ültetvény földhasználati kategóriában pályázni, hiszen az ültetvényt már a benyújtás előtt el kell telepíteni.
2. IX. Ellenőrzés 7. pontja szerint „A legeltetéses gyepgazdálkodás állategységhez kötött kötelezettségét (legalább 0,3 ÁE legeltethető állat/ legeltethető terület (ha)/év) a támogatást igénylő a legeltethető állatok tulajdonosaként és tartójaként teljesíti.”
A korábbi VP-4-11.1.-11.2.-15. Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása felhívás szerint a legalább 0,3 ÁE legeltethető állat/ legeltethető terület (ha)/év teljesíthető az állat tartójaként saját állatok legeltetésével és/vagy bérlegeltetéssel.
Véleményem szerint ezen felhívásban is lehetőséget kellene adni a bérlegeltetéssel történő teljesítésre.
3. Az I. Jogosultsági kritériumok 7. a. pontja szerint „Amennyiben a támogatást igénylő a VP4-10.1.1-15 kódszámú és/vagy a VP4-10.1.1-16 kódszámú pályázati felhívások (a továbbiakban: AKG pályázati felhívások) alapján a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában támogatásban részesül, az alábbi feltételek mellett térhet át ökológiai gazdálkodásra:
a) az AKG pályázati felhívások alapján kibocsátott támogatói okiratban foglalt kötelezettségeit köteles azon naptári év végéig teljesíteni, amelyben a jelen felhívás alapján kibocsátott támogatói okirat hatályba lép, az AKG pályázati felhívások alapján támogatásra viszont csak abban az esetben marad jogosult a jelen fejezet II: pontjában meghatározott kötelezettségvállalási időszak kezdetét követően, ha a jelen felhívás alapján beadott támogatási kérelme elutasításra kerül;
Ezzel ellentétben a 3.6.1. A projekt területi korlátozása részben a következő szerepel:
….. A támogatást igénylő az ÚMVP agrár-környezetgazdálkodási támogatás környezetvédelmi célú gyeptelepítés célprogramban támogatott gyepterületekre és az agrár-környezetgazdálkodási támogatásban kérelmezett területekre nem nyújthat be ökológiai gazdálkodási támogatási és kifizetési kérelmet.
Ezek alapján nem egyértelmű, hogy átléphet-e vagy sem AKG-ból ÖKO támogatásba. Itt „az agrár-környezetgazdálkodási támogatásban” rész melyik AKG támogatásra vonatkozik? Az ÚMVP-re vagy a VP-sekre?
Továbbá az I. Jogosultsági kritériumok 7. b pontja szerint:
„Az áttérésre kizárólag az AKG pályázati felhívás alapján kibocsátott, a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában hatályos támogatói okiratban rögzített kötelezettségvállalással érintett teljes területtel van lehetőség.”
Véleményem szerint nem egyértelmű, hogy a támogatói okiratban szereplő összes támogatott területtel (összes KET-tel) kell áttérni vagy a legkisebb egység a KET, de nem kell az összes KET-tel áttérni?
4. Az 5.3. A támogatás mértéke, összege résznél a támogatási összeg a "gyepgazdálkodás - kaszálás esetén" nem került feltüntetésre.
A felhívás előzményeiből például a IV. Követelmények 19. pontja alapján (Gyepgazdálkodási földhasználati kategória esetében, amennyiben legeltetéses hasznosítás kerül a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területen belül kialakított táblán megjelölésre…) arra lehet következtetni, hogy lehetőség lesz kaszáló hasznosításra is pályázatot benyújtani.
Felhívás:
„Gyepgazdálkodási földhasználati kategória esetében, amennyiben legeltetéses hasznosítás kerül a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területen belül kialakított táblán megjelölésre, akkor az összes ezzel érintett területen átlagosan legalább 0,3 ÁE/ha/év kell biztosítani SAJÁT legeltethető állat (szarvasmarha, és/vagy bivaly, és/vagy ló és/vagy, szamár, és/vagy juh, és/vagy kecske) tartásával a kötelezettségvállalás időszakának teljes időtartama alatt.”
Javaslatom:
A 3 évvel ezelőtti felhívás szerint, legeltetés esetén a saját állatállomány mellett,bérlegeltetési szerződés is elfogadható volt, abban az esetben, ha a pályázó nem rendelkezett egyáltalán vagy megfelelő mennyiségű állatállománnyal. Ezt a mostani kiírásban is opcióként mindenképpen bele kellene tenni! Ez azért is fontos lenne, mert tudámásom szerint az állatállomány számítása más programban való szereplésekor jelen felhívásban nem beszámítható..
Kérem a javaslatom figyelembe vételét a felhívás megjelenésekor!
Tisztelt Kiíró!
A felhívás IV. Követelmények fejezetének 19. pontjában szerepel:
" Gyepgazdálkodási földhasználati kategória esetében, amennyiben legeltetéses hasznosítás kerül a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területen belül kialakított táblán megjelölésre, akkor az összes ezzel érintett területen átlagosan legalább 0,3 ÁE/ha/év kell biztosítani saját legeltethető állat (szarvasmarha, és/vagy bivaly, és/vagy ló, és/vagy szamár, és/avgy juh, és/vagy kecske) tartásával a kötelezettségvállalás időszakának teljes időtartama alatt."
Javaslat:
A 2015-ös kiírás szerint, lgeltetés esetén bérlegeltetési szerződés is elfogadható volt, abban az esetben, ha a pályázó nem rendelkezett saját, vagy megfelelő mennyiségű állatállománnyal. Ezt jelen felhívás keretein belül is elhetővé kellene tenni.
A felhívás tervezet nem tér ki a kaszálással hasznosított gyepterületekre.
Javaslat:
A 2015-ös kiíráshoz hasonlóan a kaszáló is leygen támogatható.