INTERREG V-A MAGYARORSZÁG-HORVÁTORSZÁG
EGYÜTTMŰKÖDÉSI PROGRAM 2014-2020
A Magyarország és Horvátország közötti határon átnyúló együttműködés folytatásaként az Európai Unió kohéziós politikájának 2014-2020-as időszakában az Interreg V-A Magyarország-Horvátország Együttműködési Program újabb lehetőséget nyújt a határtérség fejlesztésére.
Az Európai Bizottság által elfogadott Együttműködési Program az alábbi támogatási területeket tartalmazza:
- prioritási tengely: A KKV-k versenyképességének fokozása[1]
Specifikus célkitűzés |
Támogatható tevékenységek például |
A határ két oldalán elhelyezkedő KKV-k hozzáadott értéket képviselő gazdasági együttműködésének elősegítése, a korszerű termék- és szolgáltatásfejlesztési képességek megteremtésének és bővítésének támogatásával |
|
- prioritási tengely: A természeti és kulturális erőforrások fenntartható hasznosítása
Specifikus célkitűzés |
Támogatható tevékenységek például |
A természeti és kulturális örökség megőrzése, védelme, elősegítése és fejlesztése a régió természeti és kulturális örökségének értékei turisztikai látnivalókká való fejlesztésén keresztül, jövedelemtermelő képességgel. |
|
A környezeti sokszínűség helyreállítása a határrégióbanbiológiai sokféleség és a talaj megóvása és helyreállítása és az ökoszisztéma-szolgáltatások elősegítése, többek között a NATURA 2000 és a zöld infrastruktúrák révén |
|
3. prioritási tengely: Együttműködés
Specifikus célkitűzés |
Támogatható tevékenységek például |
Több társadalmi és intézményi szereplő bevonása a határon átnyúló együttműködésbe |
A támogatható szervezetek köre igen széles, de alapvetően azok a helyi közigazgatásban, társadalomszervezésben jártas érdekelti csoportok különböző szintjei, amelyek együttműködése elősegíti a régió fejlődését a megértés, a társadalmi csoportok közti interakciók és a helyi ügyintézés megkönnyítése tekintetében. A civil szervezeteket (környezetvédelmi-, kulturális-, kisebbségekkel foglalkozó szervezeteket) és önkormányzatokat illetően a közös kulturális- és sportesemények tartoznak a támogatandó tevékenységek körébe, amelyek során sor kerülhet az emberek közötti interakcióra („people-to-people” tevékenységek).
|
4. prioritási tengely: Oktatás
Specifikus célkitűzés |
Támogatható tevékenységek például |
Az oktatási intézmények és szellemi központok szerepének javítása a konkrét helyi tudásbázis bővítése érdekében
|
Speciális tevékenységekre kerül sor, amelyek a társadalom szélére sodródott csoportoknak, így a szegénységben élők számára vagy a romák számára nyújtanak segítséget az (újra)integrációhoz. Többek között a következő példák lehetségesek:
|
Felhívjuk a Tisztelt Érdeklődők figyelmét, hogy az egyes támogatási területekkel kapcsolatos részletes információkat (elvárt eredmények, támogatható tevékenységek indikatív listája, eredmény és output indikátorok, főbb célcsoportok, lehetséges kedvezményezettek stb.) az Együttműködési Program, valamint a pályázati felhívás tartalmazza.
Programterület
A támogatásra jogosult terület:
- Magyarországon Baranya megye, Somogy megye és Zala megye mint NUTS III régiók, valamint
- Horvátországban Međimurska (Muraköz), Varaždinska (Varasd), Koprivničko-križevačka (Kapronca-Körös), Bjelovarsko-bilogorska (Belovár-Bilogora), Virovitičko-podravska (Verőce-Drávamente), Požeško-slavonska (Pozsega-Szlavónia), Osječko-baranjska (Eszék-Baranya), Vukovarsko-srijemska (Vukovár-Szerémség) megyék.
A programterület nagyrészt megegyezik a 2007–2013-as programidőszakban jogosult térségekkel, kiegészülve négy új (a 2007-2013 közötti programidőszakban „szomszédos” megyének hívott) megyével, ezek Varaždinska, Vukovarsko-srijemska, Bjelovarsko-bilogorska és Požeško-slavonska.
Támogatási források
A program Európai Regionális Fejlesztési Alapból származó támogatása 60,8 millió euró, amelyet a két ország nemzeti finanszírozási hozzájárulása egészít ki. Az első pályázati felhívás keretében megnyíló összes támogatás összege 26,5 millió euró.
Programszervek
- Irányító Hatóság: Miniszterelnökség, Nemzetközi Helyettes Államtitkárság, Budapest
- Magyar Nemzeti Hatóság: Miniszterelnökség, Nemzetközi Helyettes Államtitkárság, Budapest
- Közös Titkárság: a Széchenyi Programiroda Nonprofit Kft. keretein belül, Budapesten és Pécsett
A pontos elérhetőségekről kérjük, a program weboldalán szíveskedjenek tájékozódni: http://www.huhr-cbc.com/hu/kozos-titkarsag-kt-es-kontakt-pontok
Pályázás:
Felhívjuk Tisztelt Pályázóink figyelmét, hogy az Interreg V-A Magyarország-Horvátország Együttműködési Program 2016. február 29-én hivatalosan megnyílt. Az egykörös rendszerben meghirdetett támogatásra a pályázatok benyújtásának határideje 2016. május 31-e.
A pályázati lehetőségekről és feltételekről kérjük, a program weboldalán szíveskedjenek tájékozódni: www.huhr-cbc.com
[1] Tájékoztatjuk a Tisztelt Érdeklődőket, hogy az 1. prioritási tengely az első pályázati felhívásban nem kerül megnyitásra. A közös KKV-fejlesztési projekteket a program egy külön mechanizmuson keresztül támogatja majd, amely jelenleg kidolgozás alatt áll. Kapcsolódó kérdésekkel kérjük, forduljon a program honlapján (www.huhr-cbc.com) megadott kontaktszemélyek egyikéhez.